Bazilika Svatého Petra

Bazilika Svatého Petra

Bazilika svatého Petra je považována za nejsvětější chrám a slouží jako důležitý bod pro křesťanské poutníky. Kromě toho je to místo, kde papež předsedá mnoho liturgií po celý rok. Na místě baziliky dříve stála její předchůdkyně, která byla stržena.

Nová stavba započala na začátku 15. století a dokončit se jí, mimo jiné s pomocí například Michelangela, povedlo až po více než 100 letech. Svatyně nese jméno po jednom z Ježíšových apoštolů, který by měl být v hrobkách umístěných pod bazilikou pohřben.

Bazilika pojme až 20 tisíc lidí a její kopule dosahuje výšky až 136 metrů. Stala se inspirací pro mnoho dalších architektů. Podobnou báň tak můžete vidět na washingtonském Kapitolu, nebo katedrále svatého Pavla v Londýně. Je dovoleno se do nejvyššího bodu baziliky vyšplhat a shlédnout tak na rozsáhlé a impozantní náměstí svatého Petra. Uvnitř baziliky návštěvníci obdivují převážně honosnou výzdobu, jako třeba bronzový baldachýn navržený Berninim nebo vytesanou Michelangelovu Pi­etu.

Vstup do samotné baziliky je zdarma, výhled z kopule vás bude stát: výtahem a dalších 320 kroků – 8 eur, nebo pěšky 551 kroků – 6 eur. V období říjen až březen je chrám otevřen od 7:00 do 18:30 a od dubna do září je otevírací doba prodloužena do 19:00 h. Kopule však zavírá pokaždé hodinu dříve než bazilika.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Piazza San Pietro
00120 Città del Vaticano
Vatikán

Související obsah

Koloseum v Římě
Koloseum
Katakomby v Římě
Katakomby
Forum Romanum
Forum Romanum
Pantheon
Pantheon
Andělský hrad
Andělský hrad
Koloseum v Římě
Koloseum
MAXXI
MAXXI
Bazilika Svatého Petra
Bazilika Svatého Petra
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie