Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Paříži

Jízdenky zakoupíte v trafikách nebo nejlépe přímo v automatech umístěných ve všech stanicích metra, vlaků i tramvají. Důležité je, že stejné lístky jsou platné pro všechny druhy veřejné přepravy, tedy metro, vlaky, autobusy, tramvaje i lanovku na Montmartre.

Nabídka jízdenek pro pařížskou veřejnou dopravu je poměrně široká, a tak je dobré se nad volbou správné jízdenky zamyslet. Paříž je pro přepravu rozdělena do pěti zón. Čím vyšší číslo zóny, tím delší cesta a tím je jízdenka dražší.

1. zóna – historické jádro Paříže 2. zóna – těsné okolí Paříže (například Vincennes) 3. zóna – širší okolí Paříže (např. La Défense, Saint Denis) 4. zóna– vzdálenější místa od centra (např. letiště Orly, Zámek Versailles či letecké muzeum v Le Bourget) 5. zóna – nejvzdálenější místa od centra (např. letiště CDG, zámek Fontainebleau či Disneyland Paris)

Tip Ceny jízdenek hromadné dopravy (MHD) v Paříži

Jednorázové jízdenky

Jednorázové jízdenky v Paříži jsou označeny jako „ticket t+“ a platí pro metro, autobusy, tramvaje i lanovku bez ohledu na zóny. Výjimkou jsou linky z letiště CDG (350 a 351), kde je pro cestu do centra zapotřebí tarif tří jízdenek ticket t+ a vlaky RER, pro které je jízdenka platná pouze v zóně 1.

Jednorázové jízdenky mají ještě další pravidla, a to v podobě časové platnosti. Na každý druh dopravy je platná jiná časová platnost jízdenky:

Platnost 120 minut: Jízda metrem (či RER vlakem), přestup umožněn v rámci metro/metro, metro/RER nebo RER/RER. Platnost 90 minut: jízda autobusem nebo tramvají, přestup umožněn v rámci bus/bus, tram/tram nebo bus/tram.

Na jednu jízdenku „ticket t+“ nelze přestoupit z autobusu či tramvaje na metro nebo vlak RER.

Vícedenní jízdenky

Toužíte-li po celodenní nebo vícedenní jízdence, pak máte celkem tři možnosti.

  1. Mobilis jízdenka

Tato jízdenka je nejlevnější variantou, kterou zakoupíte v klasických automatech dopravního podniku RATP. Jízdenka platí pouze v jeden kalendářní den a nesmíte na ni zapomenout napsat své jméno a datum, během kterého hodláte cestovat.

Tuto jízdenku doporučujeme pro krátkodobou návštěvu Paříže, kdy cestu městskou dopravou provedete minimálně čtyřikrát. Při menším počtu si pořiďte jednorázové jízdenky ticket t+.

  1. Paris Visite Pass

Paris visite pass se nejčastěji využívá pro vícedenní ježdění po Paříži. Zajímavostí je, že kromě neomezeného cestování nabízí také slevy a vstupy do některých památek. Pokud hodláte jezdit městskou hromadnou dopravou křížem krážem, toto je Vaše volba.

  1. Navigo Pass

Samotná Navigo Pass je určena pro místní obyvatele, ale verze Navigo Découverte poslouží i Vám, pokud potřebujete cestovat týden, měsíc či rok. Potřebujete však svou fotografii a vyplnit jméno. Tato karta je pak platná od pondělí do neděle. Pozor, tuto kartičku nelze pořídit v automatu, ale musíte na přepážku.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Paříž bezpečná?

Na světové poměry ano, avšak s přívalem imigrantů se bezpečnostní situace mírně zhoršila. V centru města se však nemusíte bát.

Nejlepší způsob dopravy v Paříži?

Nejideálnějším způsobem pohybu po Paříži je jednoznačně chůze. Nebojte se chodit. Případně využijte metro.

Je MHD v Paříži bezpečná?

V centrální části Paříže určitě ano. Na odlehlých koncích města doporučujeme být obezřetní.

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná ve všech ročních obdobích. Záleží na vás, jestli chcete vidět zasněžené či kvetoucí město.

Domluvím se v Paříži anglicky?

Dnes se již s mladou a střední generací domluvíte anglicky. Starší generace však po vás bude chtít jen francouzštinu.

Co mám v Paříži ochutnat?

Úplně všechno. V Paříži je gastronomie na vysoké úrovni a tak se nebojte ochutnávat všelijaké pokrmy.

Je v Paříži Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Paříže dostanu?

Letadlem na jedno z několika letišť. Doporučujeme letiště Charles de Gaulle, které je nejblíže centru.

Lze v Paříži platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie