Hromadná doprava (MHD) v Paříži

Hromadná doprava (MHD) v Paříži

Městská hromadná doprava je v Paříži provozována společností RATP, která zajišťuje metro, vlaky RER, vlaky Transilien, autobusy, tramvaje i lanovou dráhu na Montmartre. Tento způsob přepravy bude pro Vás při návštěvě Paříže poměrně důležitý, jelikož kombinace městské hromadné dopravy, chůze a případně jízdy na kole je skvělou kombinací pro poznání krás tohoto města.

Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Paříži

Jízdenky zakoupíte v trafikách nebo nejlépe přímo v automatech umístěných ve všech stanicích metra, vlaků i tramvají. Důležité je, že stejné lístky jsou platné pro všechny druhy veřejné přepravy, tedy metro, vlaky, autobusy, tramvaje i lanovku na Montmartre.

Metro v Paříži

Síť metra je velmi rozšířená po celé Paříži a lze se jí dostat i do okrajových částí města. Denně se zde přepraví přibližně 4,5 milionu cestujících. Tato síť se skládá celkem ze 14 linek s 2 rozšířenými linkami a najdete zde okolo 300 stanic.

Autobusy v Paříži

Další částí MHD jsou autobusy, které vyplňují přepravu po městě a příměstských částech, kde na to metro nestačí. Tento způsob dopravy se doporučuje hlavně pro tělesně hendikepované či například starší osoby nebo matky s kočárky. Oproti metru mají totiž téměř všude bezbariérový přístup. Další výhodou autobusů je výhled z okna na zajímavá zákoutí města. Nevýhodou můžou být dopravní zácpy, které Vás mohou zdržet.

Tramvaje v Paříži

Tramvaje nejsou v Paříži úplně rozšířeným dopravním prostředkem a využijete je spíše v okrajových částech (tramvajové linky centrem města neprochází), zvláště při přesunu z jednoho konce města na druhý. Tramvajová síť má momentálně 10 linek.

RER v Paříži

RER (Réseau Express Régional) je síť předměstských vlakových linek, které posilují linky metra a spojují tak samotné centrum města s předměstími. RER si můžete představit jako takové rychlejší metro s většími vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami.

Vlaková doprava v Paříži

Železniční doprava zaznamenala ve Franci vzrůst po roce 1981, kdy se do provozu dostalo slavné TGV. V Paříži můžete aktuálně využít vlaky RER a Transilien nejen pro přepravu po městě, ale hlavně jako spojení města s pařížskými předměstími.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Paříž bezpečná?

Na světové poměry ano, avšak s přívalem imigrantů se bezpečnostní situace mírně zhoršila. V centru města se však nemusíte bát.

Nejlepší způsob dopravy v Paříži?

Nejideálnějším způsobem pohybu po Paříži je jednoznačně chůze. Nebojte se chodit. Případně využijte metro.

Je MHD v Paříži bezpečná?

V centrální části Paříže určitě ano. Na odlehlých koncích města doporučujeme být obezřetní.

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná ve všech ročních obdobích. Záleží na vás, jestli chcete vidět zasněžené či kvetoucí město.

Domluvím se v Paříži anglicky?

Dnes se již s mladou a střední generací domluvíte anglicky. Starší generace však po vás bude chtít jen francouzštinu.

Co mám v Paříži ochutnat?

Úplně všechno. V Paříži je gastronomie na vysoké úrovni a tak se nebojte ochutnávat všelijaké pokrmy.

Je v Paříži Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Paříže dostanu?

Letadlem na jedno z několika letišť. Doporučujeme letiště Charles de Gaulle, které je nejblíže centru.

Lze v Paříži platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie