Doprava z/na letiště do centra Londýna

Doprava z/na letiště do centra Londýna

Málokterá destinace v Evropě má tolik leteckých linek a přímých spojení s každým regionálním letištěm v okolí jako Londýn. Najdete zde největší letiště v Evropě se spoji do celého světa, tak letiště sloužící nízkonákladovým společnostem i letiště pro soukromé lety. Na jaké letiště přistáváte Vy?

Doprava z/na letiště Londýn Heathrow

Londýn Heathrow je největší letiště v Evropě, které se nachází 25 km od centra Londýna. Letiště slouží jako jeden z hlavních evropských přestupních bodů pro cesty do celého světa. Je domovskou základnou British Airways a Virgin Atlantic.

Doprava z/na letiště Londýn City

Letiště London-City se nachází v bývalých docích u řeky Temže v blízkosti finančního distriktu Canary Wharf. Slouží převážně pro business klientelu, jelikož na letišti mohou přistávat pouze malá letadla o kapacitě do 100 lidí.

Doprava z/na letiště Londýn Gatwick

Letiště Londýn Gatwick je druhým největší letištěm, které se nachází 45 km jižně od Londýna. Primárně slouží nízkonákladovým aerolinkám a umožňuje rychlé železniční spojení s centrem města.

Doprava z/na letiště Londýn Stansted

Letiště Stansted je třetí největší londýnské letiště, které sloužící hlavně nízkonákladovým společnostem. Hlavní základnu má zde Ryanair. Doprava do centra Londýna je odsud ze všech letišť nejlevnější.

Doprava z/na letiště Londýn Luton

Letiště Luton, které je domovským letištěm letecké společnosti Wizz Air, je umístěné 54 km severně od centra Londýna. Letiště disponuje jedním terminálem a do samotného centra Londýna se odsud přepravíte poměrně levně.

Doprava z/na letiště Londýn Southend

Letiště Londýn Southend je nejmenší letiště (s přívlastkem „Londýnské“), které se nachází ve městě Southend vzdáleným 70 km od centra Londýna. Toto letiště bývá pro mezistátní lety využíváno minimálně (linky společností Flybe, EasyJet a Ryanair) a bývá chybně zaměňováno s letištěm Stansted. {tip:877:default:Nepřehlédněte} Směr Londýn **** Jedinou možností je vlakové spojení. Přímým spojem se dostanete na stanici Liverpool Street a to za necelých 60 minut s obvyklým intervalem 15–20 minut (první spoj vyjíždí ve 4:10, poslední pak krátce po 23. h). Standardní cena jízdenky činí 16,70 GBP (na místě 17,40 GBP), avšak při včasné koupi lze najít ceny od 5 GBP. Směr Southend **** Nejrychlejší spojení je opět vlakem. Spoje mají interval 15–20 minut a jsou v provozu od 6:30 do 0:50 h. Důležité je, že si nekupujete jízdenku na konkrétní spoj, ale jízdenka je platná v daný den pro jakýkoliv vlak.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Londýn bezpečný?

Londýn je bezpečné město, ale za tmy nedoporučujeme návštěvu čtvrtí Brixton, Hackney, Peckham a Newington.

Nejlepší způsob dopravy v Londýně?

Nejjednodušší přepravou je metro. Narazíte zde na hodně lidí, ale přepraví vás úplně po celém městě.

Je MHD v Londýně bezpečná?

Pokud se nepohybujete po setmění ve čtvrtích Brixton, Hackney či Newington, tak se rozhodně nemusíte bát cestování MHD.

Kdy navštívit Londýn?

Londýn lze navštěvovat celoročně. Nejpříjemnější počasí je zde od května do září. Ale i takový prosinec v Londýně je kouzelný.

Domluvím se v Londýně anglicky?

Ano, ve Spojeném království je úředním jazykem angličtina, takže nejen že se domluvíte, ale také se v angličtině skvěle procvičíte.

Co mám v Londýně ochutnat?

Mezi ikonická jídla patří Máslové kuřecí kari, Welsh Rarebit, Shepherd's Pie, Naan se slaninou a Skotská vejce.

Je v Londýně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Londýna dostanu?

Ideálně letadlem na jedno ze šesti letišť. Kvůli zážitku doporučujeme Heathrow, které je největším letištěm v Evropě.

Lze v Londýně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.