Doprava z/na letiště Londýn Luton

Letiště Luton, které je domovským letištěm letecké společnosti Wizz Air, je umístěné 54 km severně od centra Londýna. Letiště disponuje jedním terminálem a do samotného centra Londýna se odsud přepravíte poměrně levně.

Vlakem

Přestože se k vlaku musíte dopravit kyvadlovým busem, jehož interval činí 5 minut, je cesta vlakem nejrychlejší variantou přepravy do centra Londýna.

Nepřehlédněte Doprava z/na letiště do centra Londýna

Následné vlaky jezdí v nepravidelném intervalu 8 až 20 minut po celých 24 hodin. V centru Londýna vlak zastavuje na řadě zastávek, Vy byste měli zbystřit u stanic St. Pancras nebo Blackfriars.

Do stanice Blackfriars pojedete okolo 60 minut a nejlevnější jízdenku pořídíte od 15,10 GBP. Je dobré vědět, že jízdenku můžete koupit online a využít na kterýkoli spoj v daný den, nekupuje se tedy na konkrétní spoj.

Cestujete-li na letiště, pak dejte pozor, že Vaše cílová stanice je Luton Airport Parkway. Pokud byste jeli do stanice „Luton“, dostali byste se do města, které není úplně blízko letišti.

Nepřehlédněte Hromadná doprava (MHD) v Londýně

Autobusem

Delší, avšak levnější je doprava autobusem. Na letiště Vás odvezou tři společnosti: Greenline, National Express (obě dvě lze rezervovat levněji přes web easybus.com) a Terravision. Všechny spoje jezdí po celý den, tedy 24 hodin.

Všechny tyto společnosti staví v Londýně na hlavním autobusovém nádraží Victoria. Jízdenky se na rozdíl od vlaků kupují na konkrétní spoj.

Jízdenky Vás obvykle cenově vyjdou na 6 až 11 GPB za jeden směr. Pokud zakoupíte jízdenku s předstihem (4 týdny), lze se dostat na ceny sahající až k 2 GBP za jednu cestu.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Londýn bezpečný?

Londýn je bezpečné město, ale za tmy nedoporučujeme návštěvu čtvrtí Brixton, Hackney, Peckham a Newington.

Nejlepší způsob dopravy v Londýně?

Nejjednodušší přepravou je metro. Narazíte zde na hodně lidí, ale přepraví vás úplně po celém městě.

Je MHD v Londýně bezpečná?

Pokud se nepohybujete po setmění ve čtvrtích Brixton, Hackney či Newington, tak se rozhodně nemusíte bát cestování MHD.

Kdy navštívit Londýn?

Londýn lze navštěvovat celoročně. Nejpříjemnější počasí je zde od května do září. Ale i takový prosinec v Londýně je kouzelný.

Domluvím se v Londýně anglicky?

Ano, ve Spojeném království je úředním jazykem angličtina, takže nejen že se domluvíte, ale také se v angličtině skvěle procvičíte.

Co mám v Londýně ochutnat?

Mezi ikonická jídla patří Máslové kuřecí kari, Welsh Rarebit, Shepherd's Pie, Naan se slaninou a Skotská vejce.

Je v Londýně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Londýna dostanu?

Ideálně letadlem na jedno ze šesti letišť. Kvůli zážitku doporučujeme Heathrow, které je největším letištěm v Evropě.

Lze v Londýně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.