5 suvenýrů, které si dovézt z Kodaně

5 suvenýrů, které si dovézt z Kodaně

Rádi byste z Kodaně přivezli Vašim blízkým nějaký dárek? Rádi byste něco typického pro Kodaň a Dánsko? Máme pro Vás několik tipů na dárky, které jsou charakteristické pro Dánsko.

Royal Copenhagen

Jde o ručně malovaný porcelán, kdy každý výrobek obsahuje iniciály osoby, která jej malovala. Královská dánská porcelánová továrna byla založena v roce 1775 královnou Juliane Marie a po více než 240 letech se porcelánové předměty nacházejí téměř v každém domě v Dánsku.

Skandinávský design interiéru

Dánsko má dlouhou historii v architektuře a designu a někteří z nejtalentova­nějších a mezinárodně uznávaných návrhářů 20. století pocházeli z této malé skandinávské země. V dnešní době existuje spousta talentovaných návrhářů, kteří pokračují v odkazu svých předků a skandinávský design je stále v popředí. Po celém Dánsku a zejména v Kodani objevíte mnoho designových obchodů se stylovými předměty, které dodají vašemu místu skandinávský nádech.

Vikingské šperky

Dánsko je ideální destinací pro ty, kdo obdivují historii Vikingů. Země lemuje muzea a památky, které vystavují různé části a období života nebojácných válečníků. Protože šperky byly velkou součástí jejich kultury, mnoho muzeí tak rádo originální vikingské šperky ukazuje. Repliky najdete v muzeálních obchodech i v dalších obchodech po celé zemi. Pokud tedy chcete vzít kus skandinávské historie, máte možnost.

Šátky a šály

Jedním z kusů oblečení, bez kterých se Dáni neobejdou, jsou jejich šátky. Vzhledem k nízkým teplotám a skutečnosti, že všude jezdí na kole, jsou šály a šátky pro místní obyvatele neocenitelným doplňkem. Proto se ujisti, že jsou nejen praktické, ale také módní. Styl je pro Dány velmi důležitý a nedovolí, aby ho chladné počasí zničilo.

Lakrids

Dáni jsou tak posedlí lékořicí, že by měla být pojmenována jako národní složka. Mají sladké a slané lékořice a používají je v zmrzlinách, pivech, koktejlech, bonbónech a mnoha dalších produktech. V roce 2007 proto Johan Bülow uvažoval o výrobě chutných čokoládových kousnutí v různých chutích, ale s lékořicí jako hlavní složkou. O deset let později je Lakrids velkým úspěchem a perfektním dárkem pro ty, kteří chtějí dát svým blízkým ochutnat Dánsko.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Kodaň bezpečná?

Kodaň je velmi bezpečné město. Přesto doporučujeme opatrnost před přistěhovalci v oblasti hlavního nádraží po setmění.

Nejlepší způsob dopravy v Kodani?

Doporučujeme chodit pěšky, ale nemusíte se bát použít městskou hromadnou dopravu. Naším tipem je určitě použití kola.

Je MHD v Kodani bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Kodaň?

Kodaň lze navštívit celoročně. Nejlepší počasí (okolo 23°C) vás tu čeká v období od května do září.

Domluvím se v Kodani anglicky?

Ano, domluvíte naprosto bez problému. Dánové mají výbornou angličtinu.

Co mám v Kodani ochutnat?

Určitě nějakou místní specialitu. Doporučujeme typický dánský smørrebrød. Jde o otevřený sendvič z tmavého žitného chleba.

Je v Kodani Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Kodaně dostanu?

Letadlem na mezinárodní letiště Kodaň – Kastrup. Případně můžete využít vlakové spojení.

Lze v Kodani platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá velice dobře platit platební kartou.

Dánsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Dánsko, ve kterém se město Kodaň nachází.

Přejít na průvodce Dánsko