Westminster Abbey

Westminster Abbey

Na místě tohoto paláce stával původně křesťanský dřevěný kostelík. Ve 13. století jej nechal král Jindřich III. přestavět do gotické podoby, kterou má dodnes. Přestože se jedná o opatství, mniši v něm nežijí už dlouhá staletí a stavba slouží monarchii. Podle tradice se zde konají korunovace následníků trůnu, svatby v kruhu královské rodiny a pohřby významných osobností.

Prvním korunovaným byl roku 1066 Vilém Dobyvatel a zatím poslední korunovace proběhla roku 1953. První královská svatba zde proběhla před více než 900 lety mezi králem Jindřichem I. a jeho první manželkou Matildou Skotskou.

Určitě nejkrásnější z interiérových přestaveb je tzv. Ladys Chapel. Kaple postavená za prvního tudorovského krále Jindřicha VII. se vyznačuje nádhernou vějířovou klenbou, jejímž autorem je Ital Pietro Torrigiano. V samotné katedrále a jejím přilehlém okolí je pohřbeno přes 3 000 osob. Nejedná se jen o krále a královny, vědce, spisovatele a básníky, ale i církevní hodnostáře, kteří na území bývalého kláštera působili.

Své místo odpočinku zde mají například středověcí panovníci jako Jindřich III., Richard II., Jindřich V. či Marie Tudorovna, známá jako Krvavá Mary. Pocty být zde pohřben se dostalo literátům, jako byl Geoffrey Chaucer nebo Charles Dickens.

Z řad vědců je to například Sir Isaac Newton, jehož hrobka si zahrála i ve filmu Šifra mistra Leonarda. A v roce 2018 sem byl pohřben i světoznámý vědec Stephen Hawking.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

20 Deans Yd
Westminster
London SW1P 3PA
Velká Británie

Související obsah

London Eye
London Eye
Madame Tussauds
Madame Tussauds
Tower Bridge
Tower Bridge
Buckingham Palace
Buckingham Palace
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa