Hromadná doprava (MHD) v Londýně

Hromadná doprava (MHD) v Londýně

Doprava po Londýně určitě nepředstavuje žádný problém. Veřejná doprava tvoří ve městě rozsáhlou síť. Můžete tak cestovat autobusem (jednopatrový i doubledecker), tramvají, vlakem (DLR – Docklands Light Railway), trajektem, lanovkou a metrem (London Underground).

Londýnské metro patří k nejstarším v Evropě. Jeho stavba byla zahájena v roce 1863 a dnes má 11 linek. Právě kvůli svému stáří jsou stanice v centru města dost malé, a to se odráží i na velikosti soupravy metra. Někteří cestující se tak ve vagonu musí dokonce krčit, jak je strop nízký.

Metro v Londýně

Londýnské metro je nejstarší na celém světě. První souprava zde vyjela již v roce 1863. Metro nabízí 11 linek, které navzdory názvu vedou z více jak 50% po povrchu. Na první pohled se může zdát orientace matoucí, ale opak je pravdou. Stačí znát pouze konečnou stanici ve směru linky.

Autobusy v Londýně

V centru Londýna narazíte na hustou síť autobusových linek. Jízdu proslulým červeným „double-decker“ byste neměli vynechat. Pokud se rozhodnete autobusem cestovat, tak mějte na paměti, že v Londýně je provoz velmi hustý, a tak se Vám cesta pravděpodobně dost protáhne.

Lodí po Londýně

Zajímavou volbu přepravy po Londýně nabízí řeka Temže. Lodě zde mají hlavní význam při přepravě z východní části do západní části Londýna a zpět.

Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Londýně

Nejlepším způsobem platby za veřejnou dopravu v Londýně je platba bezkontaktní. Můžete tak učinit přímo Vaší platební kartou nebo si pořídit a předplatit kartu Oyster card. Nejméně výhodnou variantou je klasická jízdenka Travel card, kterou rozhodně nedoporučujeme. Pojďme se na varianty podívat podrobněji.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Londýn bezpečný?

Londýn je bezpečné město, ale za tmy nedoporučujeme návštěvu čtvrtí Brixton, Hackney, Peckham a Newington.

Nejlepší způsob dopravy v Londýně?

Nejjednodušší přepravou je metro. Narazíte zde na hodně lidí, ale přepraví vás úplně po celém městě.

Je MHD v Londýně bezpečná?

Pokud se nepohybujete po setmění ve čtvrtích Brixton, Hackney či Newington, tak se rozhodně nemusíte bát cestování MHD.

Kdy navštívit Londýn?

Londýn lze navštěvovat celoročně. Nejpříjemnější počasí je zde od května do září. Ale i takový prosinec v Londýně je kouzelný.

Domluvím se v Londýně anglicky?

Ano, ve Spojeném království je úředním jazykem angličtina, takže nejen že se domluvíte, ale také se v angličtině skvěle procvičíte.

Co mám v Londýně ochutnat?

Mezi ikonická jídla patří Máslové kuřecí kari, Welsh Rarebit, Shepherd's Pie, Naan se slaninou a Skotská vejce.

Je v Londýně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Londýna dostanu?

Ideálně letadlem na jedno ze šesti letišť. Kvůli zážitku doporučujeme Heathrow, které je největším letištěm v Evropě.

Lze v Londýně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.