Metro v Londýně

Metro v Londýně

Londýnské metro je nejstarší na celém světě. První souprava zde vyjela již v roce 1863. Metro nabízí 11 linek, které navzdory názvu vedou z více jak 50% po povrchu. Na první pohled se může zdát orientace matoucí, ale opak je pravdou. Stačí znát pouze konečnou stanici ve směru linky.

První otevřený úsek metra se datuje do 10. ledna 1863, kde na lince Metropolitan Railway začaly jezdit soupravy v úseku mezi stanicemi Paddington a Farringdon. První den se přepravilo kolem 40 000 cestujících. Dnes metro přepravuje denně kolem pěti milionů cestujících.

Londýnské metro nabízí 11 barevně odlišených linek, které jsou v provozu cca od 05:00 do půlnoci (v neděli je provoz od 07:00 do 23:30 h). Přestože je Londýn rozdělen do 9. zón, tak všechny hlavní památky najdete v zóně 1 (jen s výjimkou Greenwich, který naleznete v zóně 2).

Nepřehlédněte Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Londýně

Před cestou doporučujeme plánovat, jelikož se Vám občas může vyplatit jít pěšky po povrchu, než cestovat metrem. Některé přestupy, obzvláště ty, kde se kříží více linek, jsou poměrně dlouhé a budete tak procházet stovky metrů různými chodbami a schodišti (např. ve stanicích jako Waterloo, Oxford Street či Baker Street).

Jak se orientovat?

Jestli něco potřebujete znát, tak konečnou zastávku linky Vašeho směru jízdy. Je tedy důležité sledovat na přijíždějící soupravě tento údaj, jelikož některé linky mají více konečných stanic. Zároveň je třeba mít na paměti, že z jednoho nástupiště jezdí často více linek (nemluvě o tom, že jeden směr metra často najdete i o několik pater jinde, než směr druhý).

Ve stanici Liverpool Street naleznete velké turistické centrum, kde si můžete pořídit různé mapky či koupit jízdenky. Mapky metra jsou zdarma a jsou k dispozici ve většině stanic metra u přepážky s informacemi, kde koupíte také lístky a Oystercard.

DLR – Docklands Light Railway

Využít můžete také DLR, což je nadzemní linka metra, která pokrývá hlavně jihovýchodní část Londýna. Je zajímavá tím, že je plně automatizovaná a pojedete tak vlakem bez řidiče. Co se týče jízdného, tak zde platí stejná pravidla jako pro metro.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Londýn bezpečný?

Londýn je bezpečné město, ale za tmy nedoporučujeme návštěvu čtvrtí Brixton, Hackney, Peckham a Newington.

Nejlepší způsob dopravy v Londýně?

Nejjednodušší přepravou je metro. Narazíte zde na hodně lidí, ale přepraví vás úplně po celém městě.

Je MHD v Londýně bezpečná?

Pokud se nepohybujete po setmění ve čtvrtích Brixton, Hackney či Newington, tak se rozhodně nemusíte bát cestování MHD.

Kdy navštívit Londýn?

Londýn lze navštěvovat celoročně. Nejpříjemnější počasí je zde od května do září. Ale i takový prosinec v Londýně je kouzelný.

Domluvím se v Londýně anglicky?

Ano, ve Spojeném království je úředním jazykem angličtina, takže nejen že se domluvíte, ale také se v angličtině skvěle procvičíte.

Co mám v Londýně ochutnat?

Mezi ikonická jídla patří Máslové kuřecí kari, Welsh Rarebit, Shepherd's Pie, Naan se slaninou a Skotská vejce.

Je v Londýně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Londýna dostanu?

Ideálně letadlem na jedno ze šesti letišť. Kvůli zážitku doporučujeme Heathrow, které je největším letištěm v Evropě.

Lze v Londýně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.