Nejpůsobivější budovy v Lisabonu

Pojďme se podívat na výběr těch nejzajímavějších budov podle názoru místních obyvatel. Vkus máme každý jiný, ale jsme průvodce, který se zaměřuje na rady místních obyvatel, a tak se pojďme podívat na jejich výběr.

Castelo de São Jorge

Na jednom z lisabonských vrcholků naleznete hradby hradu Castelo de São, kde z se vám z nádvoří otevře nádherný výhled na červené střechy města a řeku Tejo. Je to skvělé místo pro pořizování panoramatických fotek či selfies.

Více informací

Carmo Convent

Ve čtvrti Chiado narazíte na tajemné ruiny gotického kláštera, jenž v roce 1755 poničilo zemětřesení. Nachází se zde také archeologické muzeum, kde uvidíte kapli s krásnými barokními dlaždicemi azulejos a různé prehistorické nástroje.

Lisbon Cathedral

Katedrála, která se často označuje jen „Sé“, je nejstarší kostel v Lisabonu a je zároveň jednou z největších ikon města. Byla postavena prvním portugalským králem Afonsem I. a dobrou zprávou je, že přímo u ní je tramvajová zastávka.

Oriente Station

Bílé nádraží Oriente je hlavním autobusovým i železničním nádražím v Lisabonu. Místní jej nazývají Gare do Oriente. Námořní téma Expo '98 je patrné v paprscích připomínajících vlny u vchodové brány. Budova jako taková je zajímavou směsicí gotické architektury a modernismu, a tak je lákadlem pro milovníky architektury.

National Pantheon

National Pantheon neboli Igreja de Santa Engrácia, je barokní kostel, ve kterém jsou uloženy hrobky prezidentů, básníků i umělců portugalské historie. Každou neděli od 10 do 14 hodin je přístupný zdarma.

MAAT

MAAT je zkratkou názvu „Museum of Art, Architecture, and Technology“ tedy muzea umění, architektury a technologie. Už samotná budova stojí za návštěvu, a to z důvodu unikátní fasády tvořené keramickými obklady, tak i terasou s krásným výhledem. Do muzea je vstup zdarma každou první neděli v měsíci.

Praça do Comércio

Praça do Comércio, které je také nazývano jako Terreiro do Paço je jedno z nejkrásnějších a největších portugalských náměstí. Náměstí je ze třech stran ohraničeno budovami a z jedné strany řekou Tejo. V samotném středu náměstí se nachází dominantní socha krále Josefa I. z roku 1775.

Vasco da Gama Tower

Věž Vasco da Gama je nejvyšší stavbou v Lisabonu a řadí se k nejpozoruhod­nějším památkám v parku Parque das Nações. Budova je 145 metrů vysoká a je pojmenovaná po slavném portugalském objeviteli. Postavena byla pro světovou výstavu Expo 1998, avšak nyní je využívána jako luxusní hotel.

Jerónimos Monastery

Klášter svatého Jeronýma, který je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází nedaleko proslulé Belémské věže. Je postaven v manuelském stylu a jeho zdobné věže jsou jen důkazem jeho mohutnosti a monumentálnosti.

Více informací

Oceanário de Lisboa

Oceanário de Lisboa je největší vnitřní akvárium v ​​Evropě, které se nachází na severovýchodě od centra města v Parque das Nações. Nejbližší stanicí metra je zastávka Oriente.

Více informací

Belém Tower

Belémská věž, která byla postavena na začátku 16. století, je i díky své roli při ochraně portugalského pobřeží památkou světového dědictví UNESCO. Kombinuje gotickou a manuelskou architekturu, kterou přitahuje řadu návštěvníků.

Více informací

Pavilhão de Portugal

Pavilon Portugalska je skvělou ukázkou architektury, která se snaži oprostit od gravitace. Pavilon, který byl vytvořen pro světovou výstavu Expo 1998, má vypadat jako zakřivený list papíru umístěný mezi dvěma sloupy. Střecha, která budí respekt, váží neuvěřitelných 1 400 tun.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Portugalsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Portugalsko, ve kterém se město Lisabon nachází.

Přejít na průvodce Portugalsko