Utajená místa v Amsterdamu

Amsterdam se svými desítky tisíc turistů vás může po čase trochu přehltit, a tak jsme pro vás připravili seznam míst, díky kterým poznáte Amsterdam z nového úhlu pohledu a potkáte o poznání méně turistů.

Westergasfabriek

Neobvyklé kulturní centrum nacházející se v centru Westerparku bylo postaveno uvnitř rozsáhlého plynárenského zařízení, jehož historie sahá až do konce 19.století. Celá oblast má jedinečnou industriální atmosféru, která dokonale ladí s jejími kulturními sklony. Je opravdu snadné zde strávit celé večery potulováním se mezi atrakcemi, které Westergasfabriek nabízí. Mezi nimi je nespočet restaurací, hudebních podniků, artových kin a největší mincovní arkáda ve městě.

Střecha muzea NEMO

Zatímco je známo, že muzeum NEMO je jednou z nejnavštěvo­vanějších atrakcí ve městě, už o něco méně lidí ví, že ze střechy tohoto muzea se vám naskytne krásný pohled na celý Amsterdam. Architekt Renzo Piano si tento venkovní prostor představoval jako jakési vysoké veřejné náměstí doplněné kavárnou a kinetickými vodními sochami, ve kterých si děti mohou hrát. Střechu samozřejmě můžete navštívit zadarmo, bez nutnosti mít vstupenku do muzea.

OCCI

OCCII je neziskové hudební místo, které svůj rozvoj připisuje squattingovému hnutí z konce 80. a 90. let. Barevné lidové vzory na předních dveřích naznačují dřívější účel budovy jako stáje a tramvajové vozovny. Na programu je vše od queer punkových nocí a experimentálního hip-hopu až po obskurní jazz a divadlo pro děti.

De Koffieschenkerij

Tato okouzlující čajovna, zastrčená v klášterní zahradě Oude Kerk, je očím skryta. Dopřejte si chai latté, sypané čaje a kávu s jablečným koláčem nebo se vydejte do nedaleké čtvrti Quartier Putain na typický toast a řemeslné pivo v uvolněné atmosféře De Wallen.

Distilleerderij 't Nieuwe Diep

Klidná terasa této palírny jenever (neboli nizozemského ginu) se nachází v bývalé čerpací stanici ve Flevoparku a je téměř celá obklopena vodou. Užijte si krásný výhled na jezero a popíjejte ty nejlepší jenevery a likéry z degustační místnosti. Je to možná nejodlehlejší místo ve městě, kde si můžete odpočinout na pár hodin za slunečného odpoledne.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Nizozemsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Nizozemsko, ve kterém se město Amsterdam nachází.

Přejít na průvodce Nizozemsko