Doprava z/na letiště v Paříži

Doprava z/na letiště v Paříži

Při cestě z/na letiště si můžete vybrat z několika variant. Výběr dopravního prostředku je dobré zvážit podle letiště. V Paříži máte totiž možnost příletu na tři letiště. A to na hlavní letiště Charles de Gaulle(CDG), dále je to letiště Orly (ORY) a třetí je nejvzdálenější letiště Beauvais (BVA).

CDG

Levnější variantou u tohoto letiště je využití autobusu. Na ten budete potřebovat 3 jednorázové jízdenky, které lze zakoupit u řidiče (6 € dohromady) nebo v automatu (5,07 €). Na každý terminál jezdí dvě linky autobusů ,a to číslo 350 a 351. Každý z nich má jinou cílovou stanici, takže budete volit podle toho, kam se budete potřebovat dostat. Cesta trvá přibližně hodinu a čtvrt s ohledem na dopravní vytíženost. Další z autobusových možností je autobus Roissy, který je přibližně jednou tak drahý, ale nemá žádné mezizastávky, tudíž doba cesty by měla být o něco kratší. Tento autobus jede do centra, a to na zastávku Ópera, z které můžete pokračovat například metrem. Poslední a asi nejrychlejší variantou je využít vlaky RER. Na vlakové nástupiště se dostanete jednoduše díky dobrému značení. Přesná doba cesty záleží na tom, na které zastávce vystoupíte, ale můžete počítat přibližně se 40 minutami. Jízdenku si lze koupit v automatu přímo ve stanici. Vlaky jezdí od 5:30 do 0:00. Pozor tento vlak nejezdí na terminál 3.

Orly

Pro přesun na letiště Orly je perfektní přímá autobusová linka „Le Bus Direct“ s číslem 3. Lístky si lze opět zakoupit online na odkaze parisaeroport­.fr/en/ nebo přímo u řidiče, kde je však nutno počítat s mírnou přirážkou. Přesun trvá opět zhruba hodinu a čtvrt, je si ale lepší udělat časovou rezervu, kvůli možným zácpám. Druhým, avšak dražším způsobem přepravy je vlak RER B v kombinaci s vlakem Oryval. Oryvalem se vydáte na zastávku Antony, na níž přestoupíte na vlak RER B, kterým se dostanete do centra. Jízda Vám zabere cca třičtvrtě hodiny. Nejlevnější variantou je však tramvaj. Na letiště zajíždí tramvaj č. 7.

Doprava z/na letiště Paříž Orly (ORY)

Druhé největší pařížské letiště se nachází 18 km jižně od centra a patří mezi nejrušnější v Evropě. Orly se specializuje na vnitrostátní lety a linky do bývalých francouzských kolonií, stejně jako na vybrané nízkorozpočtové aerolinky. Svoje základny tady má Air France, EasyJet, Transavia nebo Corsair.

Doprava z/na letiště Charles de Gaulle (CDG)

Letiště Charlese de Gaullea je druhé největší letiště v Evropě. Kromě hlavního letiště pro pařížskou aglomeraci ho lze pohodlně využít i pro dopravu do všech koutů Francie díky vysokorychlostním vlakům TGV, které mají stanici přímo na letišti (u terminálů 2). CDG je také hojně využíváno pro transfery do celého světa, leč je nechvalně proslulé svými komplikovanými přestupy a častými ztrátami zavazadel. Je však pravda, že v poslední době se v tomto ohledu mění k lepšímu.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Paříž bezpečná?

Na světové poměry ano, avšak s přívalem imigrantů se bezpečnostní situace mírně zhoršila. V centru města se však nemusíte bát.

Nejlepší způsob dopravy v Paříži?

Nejideálnějším způsobem pohybu po Paříži je jednoznačně chůze. Nebojte se chodit. Případně využijte metro.

Je MHD v Paříži bezpečná?

V centrální části Paříže určitě ano. Na odlehlých koncích města doporučujeme být obezřetní.

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná ve všech ročních obdobích. Záleží na vás, jestli chcete vidět zasněžené či kvetoucí město.

Domluvím se v Paříži anglicky?

Dnes se již s mladou a střední generací domluvíte anglicky. Starší generace však po vás bude chtít jen francouzštinu.

Co mám v Paříži ochutnat?

Úplně všechno. V Paříži je gastronomie na vysoké úrovni a tak se nebojte ochutnávat všelijaké pokrmy.

Je v Paříži Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Paříže dostanu?

Letadlem na jedno z několika letišť. Doporučujeme letiště Charles de Gaulle, které je nejblíže centru.

Lze v Paříži platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie