Elizabeth Tower, Big Ben a Houses of Parliament

Elizabeth Tower, Big Ben a Houses of Parliament

Mezi dominantu Londýna patří Elizabeth Tower. Že ji neznáte? Určitě ano. Nachází se v ní snad nejznámější zvon světa – Big Ben. Po kom je zvon pojmenován, je záhadou. Jedna z teorií zmiňuje hlavního stavitele Sira Benjamina Halla, někdo věří, že nese název jméno po zápasníku Benjaminu Cautovi.

Do plného provozu byly hodiny uvedeny 7. září roku 1859, ovšem o necelý měsíc později čtrnáctitunový zvon popraskal kvůli opakovaným úderům. Následně byl opraven a navrácen do nejvyšší části britského parlamentu.

Jedenáctipatrová hodinová věž, která je vysoká přes 96 metrů, tvoří součást parlamentních budov Houses of Parliament, kde se pravidelně schází vláda. Čtyři hodinové ciferníky se nacházejí ve výšce 55 metrů nad zemí. Vlivem teplotních změn a nestabilního podloží v době stavby se věž mírně naklání. Hodiny jsou pověstné zejména svou přesností a spolehlivostí. Jejich typická melodie odbíjení nezněla Londýnem několikrát. Nový rok v roce 1962 oznámily kvůli sněžení o 10 minut později a v roce 2005 je zastavila vysoká teplota na 90 minut.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Westminster
Londýn SW1A 0AA
Velká Británie

Související obsah

The Globe Theatre
The Globe Theatre
Tower Bridge
Tower Bridge
Elizabeth Tower, Big Ben a Houses of Parliament
Elizabeth Tower
Tower of London
Tower of London
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa