Co v Barceloně nedělat

Co v Barceloně nedělat

Jistě jste už načetli spoustu informací o tom, co v Barceloně vidět, kam jít a co si rozhodně nenechat ujít. Stejně důležité ovšem je vědět to, čemu se v Barceloně vyhnout, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a neurazili místní.

Opatrně s katalánštinou

Další bod se také týká jazyka, nicméně úzce souvisí s katalánskou kulturou jako celkem. Přestože se ve Španělsku mluví především španělsky, v mnoha oblastech země se mluví také (nebo především) katalánsky. Katalánština je samostatný jazyk, pokud ho nazvete dialektem, mohli byste někoho urazit. Nezapomeňte respektovat i katalánskou kulturu jako takovou. Katalánci se vůči Španělům ostře vyhraňují, prokažte tedy oběma stranám tu laskavost a rozlišujte je.

Pozor na kapsáře

Tohle jistě znáte z ostatních velkých měst. Turisté byli odjakživa lákadlem pro kapsáře, nikdy tudíž nenechávejte své osobní věci bez dozoru a pokud je nemáte někde bezpečně uzamčené, mějte je neustále na očích. To platí jak pro peníze, tak například pro drobnou elektroniku, jako jsou fotoaparáty nebo mobilní telefony.

Nepřehlédněte Bezpečnost v Barceloně

Selfie tyč

Chcete něco, co bude široko daleko křičet: „Jsem neomalený a nezdvořilý turista“? Pak choďte po městě se selfie tyčí a v jednom kuse pořizujte fotografie. Teď vážně, na pořizování snímků na památku samozřejmě není nic špatného, ale zkuste také občas odložit telefon nebo fotoaparát z ruky a jen se dívat kolem. Nejenže nebudete otravovat místní, ale také si lépe vychutnáte atmosféru města.

Vstupenky jedině online

Chystáte-li se navštívit pár památek, zkuste si jejich návštěvu naplánovat alespoň trochu dopředu. Nedělejte tu chybu, že půjdete naslepo a vstupenky budete kupovat až na místě. Udělat si rezervaci dopředu je mnohem pohodlnější, vyhnete se dlouhému čekání ve frontách i nepříjemnému překvapení, když konečně přijdete na řadu a zjistíte, že je vyprodáno.

Angličtinu spíš nečekejte

Je to trochu nepříjemné a možná vás to překvapí, ale spousta Španělů nemluví anglicky. Lidé pracující v ubytovacích službách a restauraci se s vámi zřejmě domluví, ale nenechte se zaskočit tím, že lidé, které potkáte na ulici, vám možná nebudou rozumět. Skoro 60 % Španělů uvedlo, že anglicky vůbec neumí, a dalších 30 % si v angličtině příliš nevěří. Nic tedy nepokazíte tím, když se před cestou do Barcelony naučíte pár slov a frází španělsky nebo katalánsky. Když místní uvidí snahu, určitě budou mnohem vstřícnější a ochotnější vám pomoci.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Barcelona bezpečná?

Barcelona je bezpečné město, avšak dejte si pozor na neustále se zvyšující počet kapesních zlodějů.

Nejlepší způsob dopravy v Barceloně?

Jelikož jsou památky v Barceloně roztroušeny po celém městě, doporučujeme využít městkou hromadnou dopravu.

Je MHD v Barceloně bezpečná?

Městské hromadné dopravy se nemusíte bát. Je bezpečná a metro vás dopraví do všech potřebných míst.

Kdy navštívit Barcelonu?

Díky suchému středomořskému klimatu můžete navštívit Barcelonu kdykoliv. Jde o nejslunečnější město Evropy.

Domluvím se v Barceloně anglicky?

Ano, takřka na všech místech se domluvíte velmi dobře.

Co mám v Barceloně ochutnat?

Jedno z nejznámějších katalánských jídel „pa amb tomàquet“. Ochutnejte také tapas, paellu a gazpacho

Je v Barceloně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Barcelony dostanu?

Letadlem na letiště Josep Tarradellas Barcelona-El Prat a následně metrem do centra města.

Lze v Barceloně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Španělsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Španělsko, ve kterém se město Barcelona nachází.

Přejít na průvodce Španělsko