Doprava z letiště do centra Vídně

Doprava z letiště do centra Vídně

Vítejte ve Vídni! Jakmile Vám dorazil kufr, neotálejte a vyrazte směr vlaková stanice, která se nachází v samotném areálu letiště.

Vlak na Hlavní nádraží

V areálu samotného letiště můžete na podzemní vlakové stanici nastoupit do vlaku, který odjíždí zhruba každou půlhodinu směrem na hlavní nádraží Wien-Hbf. Cesta Vám zabere 15 minut a cena jízdenky Vás vyjde mezi 4 až 5 EUR. Zakoupit ji můžete jak v automatech na nádraží, tak přímo online na webu oebb.at. Jedná se vždy o vlaky dálkových spojů, které pak dále pokračují do jiných měst.

První spoj z hlavního nádraží na letiště jede v 5:42, poslední přímý ve 22:12.

Rychlodráha S-Bahn do centra Vídně

Nejlepší volbou je však využítí městské železnice S-Bahn, konkrétně linky S7, kterou se pohodlně dostanete do stanice v samotném srdci Vídně – zastávky Wien-Mitte. Cesta Vám zabere přibližně 25 minut a vlaky jezdí v intervalech mezi 15 až 20 minutami.

Jízdenku v hodnotě 4,20 EUR můžete využít při cestě do jakékoliv zastávky ve Vídni. A to se týká i tramvají, autobusů i využití stanic metra (U-Bahn).

Doporučujeme koupit denní (7,60EUR), 48 či 72-hodinovou jízdenku, s níž se Vám automaticky pokrátí výdaje na jízdenku z letiště do centra/respektive na městskou hranici (to je nutné zvolit při koupi jízdenky (cca 2EUR) na tzv. „Schnellbahn 7“, který Vás sveze za cca půl hodiny až do centra Vídně – Wien Mitte).

První vlaky směrem do centra vyjíždějí v 4:42 a poslední pak v 0:18. První vlak z centra (stanice Wien-Mitte) jede ve 4:19 (o víkendech a svátcích až 4:49) a poslední vyjíždí v čase 0:23.

CAT – City Airport Train

Ti z Vás, kteří šetří s časem, můžou využít služeb zeleného vlaku „CAT“ (city airport train), který vás sveze na stejnou stanici za necelých cca 15 minut. Náklady jsou ale podstatně vyšší (na stanici Wien-Mitte se dostanete jen o 7 minut méně než s linkou S7, avšak téměř 3× draž), nicméně za těchto 16EUR si můžete na zpáteční cestě na letiště dopřát i check-in Vašich zavazadel ještě v centru Vídně.

Autobus

Pokud se Vám nechce použít kolejovou dopravu, můžete také využít autobusy Vienna Airport Lines, která Vás také dovezou přímo do centra Vídně, a to k nákupnímu centru Donauzentrum. Výhodou tohoto spoje je skutečnost, že na rozdíl od vlakových spojení funguje nepřetržitě, i v noci. Cena jízdenky činí 8 EUR.

Pokud do Vídně přijíždíte autobusem, pak vězte, že většina mezinárodní autobusové doprvy zastavuje u hlavního vlakového nádraží. Existují však vyjímky, jako jsou autobusy Flixbus, které zastavují na zastávce Erdberg. Odtud je nejrychlejší cesta na letiště přímou autobusovou linkou „AIR-LINER“. Tento spoj jezdí jen jednou za hodinu a jízdenku pořídíte za 5 EUR (nákup jízdenky je u řidiče).

Noční doprava

Pokud přiletíte na letiště v noci, měli byste vědět, že pravidelná noční linka do centra neexistuje. Avšak v noční vlakové výluce můžete využít autobusů Vienna Airport Lines, o kterých jsme se zmínili již výše.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Vídeň bezpečná?

Vídeň patří k nejbezpečnějším městům v Evropě. V centru se nemusíte vůbec bát. Dejte si jen pozor na případné kapsáře.

Nejlepší způsob dopravy ve Vídni?

Skvělým způsobem pohybu po centru je chůze. Pokud je nevlídné počasí, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu.

Je MHD ve Vídni bezpečná?

Ano, ve Vídni můžete pohodlně a bezpečně jezdit městskou hromadnou dopravou. Dávejte si jen pozor na případné kapsáře.

Kdy navštívit Vídeň?

Vídeň lze navštívit celoročně. V letních měsících zde bývá hodně turistů a také vysoké teploty. Záleží na vašich prioritách.

Domluvím se ve Vídni anglicky?

Ano, ve Vídni se domluvíte velice dobře anglicky. Případné dotazy směřujte spíše na mladší a střední věk místních.

Co mám ve Vídni ochutnat?

Místní speciality. Vídeňský řízek, Císařský trhanec, Sachrův dort a Vídeňský jablečný štrůdl.

Je ve Vídni Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Vídně dostanu?

Ideálně letadlem, ale můžete použít také dobrého vlakového propojení se zbytkem Evropy.

Lze ve Vídni platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Rakousko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.

Přejít na průvodce Rakousko