Nejlepší muzea v Londýně

V Londýně je registrováno přes 250 muzejních či uměleckých instituci, a tak vybrat ta nejlepší muzea je velmi složité. V průvodcích proto často najdete odkazy na stejná muzea stále dokola. My jsme se zeptali místních na muzea, která má opravdu smysl navštívit a dostali od nich následující tipy.

Natural History Museum

Přírodopisné muzeum v londýnské čtvrti Chelsea bylo založeno v roce 1881 a jeho sbírka v současné době obsahuje přes 80 milionů předmětů. Muzeum je rozděleno na pět hlavních sekcí podle témat – zoologie, mineralogie, entomologie, paleontologie a botanika.

Více informací

National Gallery

Národní galerie se nachází v centru Londýna přímo na známém Trafalgarském náměstí. Byla založena v roce 1823 a obsahuje sbírku více než 2 300 obrazů z období od poloviny 13. století do roku 1900.

Více informací

British museum

Britské muzeum, založené v roce 1753 nabízí 8 milionů exponátů dokumentujících příběh lidstva od jeho počátků až po současnost. Mezi nejvýznamnější exempláře ve sbírce patří obrazy a kresby Tiziana, Michelangela, da Vinciho nebo Dürera, mumie královny Kleopatry, pozůstatky chrámu bohyně Artemis v Efesu nebo Rosettská deska, která pomohla rozluštit egyptské hieroglyfy. Prohlídka Vám zabere zhruba tři až čtyři hodiny.

Tate Modern a Tate Britain

Spolu s Tate Britain, Tate Liverpool a Tate St Ives je součástí tzv. Tate Gallery. Jedná se o britské národní muzeum moderního umění. Zajímavá je už samotná budova, ve které se výstaviště nachází. Byla to elektrárna Bankside na řece Temži. Jako galerie byla poprvé představena v květnu roku 2000. Až do půlnoci můžete zcela zdarma denně obdivovat moderní umění; každý první pátek v měsíci ji obohatí ještě koncert živé hudby.

Museum of London

Zajímá-li Vás město samotné, rozhodně navštivte Museum of London, v němž se toho o něm totiž dozvíte opravdu hodně. Zvenčí Vás budova moc nezaujme, nenechte se ale odradit a určitě vstupte. Nákresy, modely i nejrůznější artefakty, sociální historie města i život jako takový dělá z muzea velmi populární místo. Hlavní atrakcí muzea je kočár starosty města. V blízkosti výstaviště můžete spatřit zbytky londýnských hradeb.

London Transport Museum

V tomto muzeu nenaleznete snad nic jiného než věci a předměty spojené s dopravou v Londýně. Sbírka obsahuje mnoho autobusů, tramvají a lokomotiv. V depozitáři výstavy je uložena i kompletní souprava metra z roku 1938. Můžete se usadit do prvních doubledeckerů či virtuálně vyzkoušet řízení lokomotivy.

Sherlock Holmes Museum

Muzeum Sherlocka Holmese se nachází, kde jinde než v ulici Baker Street v domě číslo 221b, kde přebývala i fiktivní knižní postava spisovatele Sira Arthura Conana Doyla. Třípatrový dům se věnuje životu a době slavného detektiva a jeho pomocníka Watsona.

Více informací

Sir John Soane’s Museum

Netradiční prohlídku si můžete užít po předchozí rezervaci, ale i bez ní – v muzeum Sir John Soane’s Museum. Původně to byl dům sira Johna Soaneho, kde architekt žil se svou rodinou. Domek, ve kterém se dnes muzeum nachází, je typický pro dobu svého vzniku. Později Soane propojil tři řadové domky a nechal si parlamentem potvrdit vznik svého muzea.

Více informací
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa