Stadsschouwburg

Stadsschouwburg

Při vstupu na náměstí Leidseplein nelze přehlédnout nápadnou novorenesanční architekturu Městského divadla. Tím spíše, že pouliční muzikanti využívají skvělé akustiky pasáže před budovou. Městské divadlo je domovem divadelní skupiny Toneelgroep Amsterdam, jedné z nejvlivnějších divadelních společností v Nizozemsku.

Divadlo na náměstí stojí již od roku 1774 a v jednom se podobá českému Národnímu divadlu – při požáru v roce zcela vyhořelo a na stejném místě tak bylo postaveno divadlo nové. Neoklasicistní vzhled starého divadla byl považován za zastaralý, a tak architekti v roce 1894 postavili divadlo v neorenesančním sty­lu.

Divadelní hlediště ve tvaru podkovy má kapacitu 1200 diváků a je navrženo jako Dvorní divadlo z 18. století. V dřívějších dobách byly v divadle různé druhy sedadel pro rozdílné společenské vrstvy a dokonce zvláštní lóže pro krále. Atmosféru pohádek a luxusu devatenáctého století vykresluje nádherný vchod, velké schodiště, sametově červené závěsy, zlaté lustry a nádherné nástěnné malby.

V divadle působí divadelní společnost Toneelgroep Amsterdam, což je největší divadelní společnost v Nizozemsku. Tento spolek se proslavil schopností hrát klasická mistrovská díla, jako by byla napsaná včera a odvážným výběrem moderních her.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Leidseplein 26
1017 PT Amsterdam
Nizozemsko

Související obsah

National Opera & Ballet
National Opera & Ballet
Stadsschouwburg
Stadsschouwburg
Divadlo Amsterdam
Divadlo Amsterdam
Boom Chicago
Boom Chicago
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Nizozemsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Nizozemsko, ve kterém se město Amsterdam nachází.

Přejít na průvodce Nizozemsko