Amsterdamské kanály

Amsterdamské kanály

Amsterdam je nejvíce zavodněným městem na světě. Jeho kanály a přístavy, které byly vždy jeho podstatou a zdrojem bohatství, tvoří celou čtvrtinu městské plochy. V roce 2011 byla část kanálů ze 17. století dokonce zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Téměř každý kanál nabízí historické, významné a zajímavé památky a při jejich procházení si je zaručeně zamilujete.

První amsterdamské kanály byly vyhloubeny pro vodní hospodářství a obranu. S rozšiřováním města během středověku však svou původní funkci ztratily, neboť se ocitly za městskými hradbami. Místo toho se však ujaly nové, neméně důležité funkce: přepravy zboží. Jestliže vás zajímá, jaké jsou ty nejstarší a nejkrásnější kanály Amsterdamu, čtěte dál, neboť jsme si pro vás připravili jejich seznam.

Herengracht (Kanál Pánů)

Herengracht, neboli Kanál Pánů je považovaný za nejdůležitější kanál v Amsterdamu. V 17. století na tomto kanále sídlili ti nejbohatší obchodníci, starostové a vlivní regenti města. Nacházelo se na něm také hlavní sídlo holandské Západoindické společnosti, což byla významná obchodní společnost obchodující v Africe a Americe. I v dnešní době je adresa Herengracht považována za prestižní a nachází se na ní například oficiální sídlo starosty Amsterdamu a to v domě s číslem popisným 502.

Keizersgracht (Císařův Kanál)

Keizersgracht neboli Císařův kanál je prostředním ze tří hlavních kanálů města a byl pojmenován po císaři Maxmiliánovi Rakouském. Kanál je díky své šířce 31 metrů tím nejširším kanálem v centru města. Původní plány počítaly s širokým bulvárem bez vody, ale budoucí obyvatelé chtěli mít možnost se dostat k domu lodí, a tak byl kanál vybudován. Pokud pojedete do Amsterdamu v zimních měsících a kanál bude pokrývat tlustá vrstva ledu, neměli byste si nechat ujít jedinečnou příležitost zabruslit si na jednom z nejslavnějších amsterdamských kanálů. A když si budete věřit, můžete se také zúčastnit bruslařského závodu s názvem Keizersrace (Císařský závod)

Prinsengracht (Princův kanál)

Prinsengracht neboli Princův kanál je nejvzdálenějším ze tří hlavních kanálů Amsterdamu. Tyto tři kanály společně tvořily projekt expanze města v 17. století. Stavělo se dlouhých 50 let a po dokončení výstavby kanálů a okolních domů se Amsterdam stal čtyřikrát větším městem než na začátku výstavby. Jeho populace vzrostla z 50 000 na 200 000 a stal se tak třetím největším městem Evropy v 17. století.

Jestliže vás už jen čtení o amsterdamských kanálech nadchlo, rozhodně vám doporučujeme kanály přímo zažít a účastnit se plavby po těchto vodních plochách.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Amsterdamské kanály
Amsterdam
Nizozemsko

Související obsah

Oude Kerk
Oude Kerk
Obranná linie Amsterdamu
Obranná linie Amsterdamu
Nieuwe Kerk
Nieuwe Kerk
Amsterdamské kanály
Amsterdamské kanály
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Nizozemsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Nizozemsko, ve kterém se město Amsterdam nachází.

Přejít na průvodce Nizozemsko