Musei Capitolini

Musei Capitolini

Musei Capitolini se nachází na náměstí Campidoglio. Jeho historie sahá do 15. století, kdy jej v podstatě založit papež Sixtus IV., který místu věnoval několik bronzových soch. Tím se Capitoline stává nejstarším muzeem na světě.

Samotné muzeum tvoří čtyři impozantní budovy nedaleko sobě, a sice Palazzo dei Conservatori, Palazzo Nuovo, Palazzo Senatorio a Palazzo Caffarelli-Clementino. Místa jsou propojena tunelem Galleria Lapidaria, díky kterým nemusíte opustit muzejní prostory a můžete plynule pokračovat v návštěvě muzea druhého.

Část Palazzo dei Conservatori byla pro veřejnost otevřena v roce 1734. Již v té době skýtalo množství významných uměleckých skvostů od Caravaggia, Tiziana či Rubense. Jedním z hlavních lákadel návštěvníků je originální bronzová skulptura kapitolské vlčice. Ta podle pověsti odkojila římské zakladatele Romula a Rema, jejichž podobizny byly k soše zvířete přidány o několik století později. Jednou z nejvýraznějších částí budovy je prosklená hala, v jejímž středu se tyčí jezdecká socha Marka Aurelia. Palazzo Nuovo se věnuje především sochám, mozaikám a bustám. Některé z nich jsou římské repliky řeckých originálů. Mezi největší díla muzea patří Capitoline Venus, mramorová socha navržená v letech 100 až 150 n. l.

V Síni filozofů najdou návštěvníci pozoruhodné busty řeckých a římských filozofů. Tyto portréty dříve zdobily zahrady a vily římských aristokratů. Vstup pro dospělého činí 15 eur, osoby mezi 18 a 25 lety mají snížené vstupné na 13 eur. Pokud se v galerii nechcete tlačit s ostatními návštěvníky, nevyrážejte poznávat zdejší umění první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Jinak ji otevřeno od úterý do neděle, a to od 9:30 do 17:30 h.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Piazza del Campidoglio
1
00186 Roma RM
Itálie

Související obsah

Vatikánská muzea
Vatikánská muzea
Galerie Borghese
Galerie Borghese
Kapitolská muzea
Kapitolská muzea
Musei Capitolini
Musei Capitolini
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie