Forum Romanum

Forum Romanum

Společně s Koloseem tvoří Římské fórum hlavní dominanty Říma. Po pádu říše bylo Římské fórum zapomenuto a kousek po kousku bylo pohřbeno pod zem. Ačkoli v 16. století již byla existence a umístění fóra známa, vykopávky započaly až ve 20. století.

Místo stojí na původně bažinatém povrchu, který byl vysušen tzv. systémem Cloaca Maxima; jedním z prvních kanalizačních systémů na světě. Pro starověké Římany představovalo fórum sociální a politické zázemí. Architektem Venušina chrámu se stal samotný císař Hadrián. Jeho návrhy se staly terčem silné kritiky, jelikož byly příliš odvážné a sochy uvnitř budovy velké. Po císařově smrti stavbu pohltil požár a následující panovník tak byl nucen celý chrám kompletně přestavět. Do jejího čela umístil sochy Venuše a Romy. Dalšího poničení se však svatyně dočkala během zemětřesení v 9. století.

Historie Saturnova chrámu sahá až do 5. století př. n. l. Některé prameny uvádějí, že se na území fóra nenacházel jako svatyně pro boha hojnosti a zemědělství sám, ale společnost mu dělaly další dva podobně vyhlížející chrámy. Chrám měl významnou roli převážně 17. prosince, kdy během slavností Saturnálie nastala na pět dní rovnost mezi lidmi. Budova také chvíli sloužila jako státní pokladna.

Titův oblouk byl postaven po smrti císaře Tita a připomíná vítězství Říma nad Jeruzalémem. Chrám Antonia a Faustiny byl vystavěn ve druhém století a je považován za nejdochovanější stavbu celého komplexu. Nyní je tato stavba téměř zdevastovaná, i tak svou velikostí připomíná Maxentiova bazilika, že se jednalo o nejmohutnější stavbu Římského fóra.

Pokud se vám nechtějí vystávat nekonečné fronty, objednejte si průvodce, nebo si pořiďte turistickou slevovou kartu Rome Pass.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Via della Salara Vecchia
5/6
00186 Roma RM
Itálie

Související obsah

Koloseum v Římě
Koloseum
Katakomby v Římě
Katakomby
Forum Romanum
Forum Romanum
Pantheon
Pantheon
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie